Kanal İstanbul Projesinde Mahkeme Kararı: Tüm Planlar İptal Edildi

Kanal İstanbul Projesinde Mahkeme Kararı: Tüm Planlar İptal Edildi

Kanal İstanbul Projesinde Mahkeme Kararı: Tüm Planlar İptal Edildi

İstanbul’un gündemini meşgul eden ve uzun süredir tartışma konusu olan Kanal İstanbul projesinde önemli bir gelişme yaşandı. İlk etap planının iptal edilmesinin ardından, projenin tüm planlarının iptal edilmesine karar verildi. Bu karar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve İstanbul’un tarım ve orman arazilerini kapsayan Kanal İstanbul ve Yenişehir’e ilişkin imar planlarını etkiledi.

Mahkeme, planların şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal kararı verdi. Bu iptal kararıyla birlikte, Yenişehir’de planlanan konut inşaatları için öngörülen bütün etapların planları geçersiz hale geldi.

Ayrıca, İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından verilen üç iptal kararında da benzer tespitler yapıldı. Bu kararlarda, nüfus tespit yöntemlerinin belirsizliği, mezarlık alanlarının ağaçlandırma olarak gösterilmesinin mevzuata aykırılığı ve plan notlarının değişiklik sebeplerinin açıkça belirtilmemesi gibi konular ele alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul projesine ilişkin ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açtığı dava da Danıştay’da görüşülmekte. Bu süreçte, projenin sürdürülebilirlik ve mevzuata uygunluk açısından ciddi endişeleri gündeme getirmesiyle birlikte, Kanal İstanbul’un geleceğiyle ilgili belirsizlikler devam etmektedir.

Arnavutköy Emlak olarak, uzman ekibimizle birlikte size en uygun arsa seçeneklerini sunarak yatırımınızın en doğru şekilde değerlendirilmesini sağlıyoruz. İmar durumu, bölgedeki arsalarınızın değerini ve bölgenin gelecek potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor ve size en uygun seçenekleri sunuyoruz.

İletişim için bizi şu numaralardan arayabilirsiniz:

Telefon: 0212 597 03 03

Cep telefonu: 0530 273 1122

Arnavutköy’ün geleceğine yatırım yapmak ve değerli arsa fırsatlarını kaçırmamak için bizimle iletişime geçin.

05302731122
Whatsapp
Konum