Kanal İstanbul Planları Son Gelişme

Kanal İstanbul Planları Son Gelişme

Kanal İstanbul Planları Son Gelişme.
Kanal İstanbul Planları Açıklandı mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Sayın Bakanı Murat Kurum, Asrın projesin de Rezerv Yapı Alanı’na Yönelik çıkan haberler üzerine sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.
Bakan Murat Kurum ”Gururumuz Kanal İstanbul Projemizi adım adım hayata geçiriyoruz ” dedi ve ekledi
Bakan Kurum, sosyal medya hesapların da konunun altını çizerek Kanal İstanbul Projesi’ni iptal etmediklerinin , projenin adım adım ilerediğini belirtti. Yapılan gurur projemizi hayata geçirmek,vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak yeni bir imar uygulama değişikliği yapılmaktadır.

kanal istanbul imar 67861 5


Haberlerde yer alıp iddia edilen gibi imar planlarının iptal durumu söz konusu değildir ve gerçeği göstermemektedir. 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Gurur projemizin imar planlarının iptal edilmediğini bu haberlerin olayları çarpıttıgını belirtti. , “Bakanlığımızca Gurur projemiz Kanal İstanbul de içinde bulunduğu 3 etap’tan oluşan toplam 13 bin hektarlık alanın 1/100.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlama süreci 2021 yılı içerisinde tamamlanmış olup söz konusu planlar yürürlüktedir.” ifadelerine yer verildi . 
Milletimizin talepleri ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak Bakanlık tarafından yeni bir imar uygulaması çalışması yürütülmektedir.
Bakanlık’tan tarafından söylenen açıklamada,milletimizin istek ve ihtiyaçlarının giderilmesi yönünde Bakanlık tarafından yeni bir imar planlaması çalışması sürdürüldüğü aktarılarak şu ifadelere yer verildi:

“Gurur projemiz Kanal İstanbul da içinde bulunduğu 3 etap’tan oluşan imar planlarımızın uygulama çalışmamıza tesis edecek parselasyon işlemini 2022 yılı başında Bir ay olmak üzere askı ilanını duyurmuştuk. Yaklaşık 19 bin parseli ilgilendiren parselasyon işleminin askı ilanı sürecinin tamamlanması akabinde Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları değerlendirilmiştir. Örneğin Başakşehir ilçesi Şahintepe olarak bilinen mahallemizde vatandaşlarımızdan gelen talepleri değerlendirerek vatandaşımızın dile getirdiği düzeltmeleri Bakanlık olarak yerine getiriyoruz.

Bununla birlikte o bölgede kadimden beri köy merkezi dokusunda olan vatandaşlarımızın sorunlarını Bakanlık olarak; muhtarlarımız ve belediyelerimiz ev sahipliğinde dinledik, kadimden gelen köy merkezi statüsündeki vatandaşlarımızın da sorunlarını giderecek gerekli düzeltmeleri yapma kararı aldık.”

İmar planları uygulaması zamanını da süreci yaptık oldu düşüncesiyle yürütmedik, yapmayız.
Bakanlık söylemlerinde, İmar parselasyon planı işlemine yönelik; geçen bu zaman aralığında yapılanlar şu şekilde ifade etti;

“Bakanlık olarak faaliyet alanımızda yürüttüğümüz her projede olduğu gibi imar uygulaması (parselasyon) sürecini de biz yaptık oldu zihniyetiyle yürütmedik, yürütmeyiz.

Bu anlamda imar uygulaması (parselasyon) işlemine yönelik her bir talebi titizlikle inceleyerek hakkaniyet çerçevesinde değerlendirdik ve talepler kapsamında yeni bir imar uygulaması (parselasyon) işlemi yapma kararı aldık.

Askı süreci tamamlanan imar uygulaması işlemine yönelik vatandaşlarımız tarafından davalar açılmıştı, bu süreçte yargı mercilerimizin meşguliyetine sebebiyet vermemek adına; vatandaşlarımızın taleplerini değerlendirerek yeni bir imar uygulaması (parselasyon) işlemi yapacağımızı ilgili yargı mercilerine bildirdik. Açılan davalarda da yargı mercilerince davaların konusuz kaldığı kararı verilmiştir.

Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz hiçbir süreci yarıda bırakmadık, bırakmayız imar uygulamasının askı sürecinde bulunulan talepler kapsamında Bakanlığımızca yeni bir imar uygulamasına ilişkin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

Yorumlar (1)

  1. Arnavutköy Hacımaşlı Mah. İmar Durumu Ve Kanal İstanbul Son Durum diyorki:

    […] Kanal İstanbul, Türkiye’nin İstanbul ilinde planlanan büyük ölçekli bir altyapı projesidir. Bu projenin temel amacı, İstanbul Boğazı’na alternatif bir deniz yolunu oluşturarak gemi trafiğini azaltmak ve çevresel sürdürülebilirliği artırmaktır. Proje, Türkiye’nin ulaşım altyapısını geliştirmeyi hedeflemektedir. […]

05302731122
Whatsapp
Konum