Emlak Piyasasının Yükseliş Sebebi

Emlak Piyasasının Yükseliş Sebebi

Emlak piyasasının yükseliş sebebi , emlak piyasası Pandemi öncesi ve sonrası olarak 2 ye ayrılmış durumda. Bu günlerde yaşadığımız yükseliş sebepelerinin başında kürsel sorun olan Pandemi başı çekmekte.Ülkemiz pandemi sonrası komşu ülkelerden çok göç almıştır bunada birde Rusya Ukrayna savaşı eklenince Göçün ardı arkası kesilmedi haliyle gelen dış ülke vatandaşları kalacak yere ihtiyaç duyuyor buda en direkt Emlak piyasasını yükselişe sokuyor.

istanbul tepedenm


YABANCILARIN ETKİSİ
Yıllardır çeşitli nedenlerden ülkemize göç eden yabancı uyruklu vatandaşlar gayrimenkul sektörünü en direkt etkilemektedir. Sektöre yabancı işletmeci darbesi ocak ekim ayı verilerine göre 890nın üstünde yabancı sermayeli emlak komisyoncusu şirketi kuruldu.Yabancı emlak işletmelerinde yoğun bir kayıt dışılık söz konusu. Bu nedenle özellikle gerek vatandaşlık gerekse de tüketici mağduriyetlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

ANTALYA VE MERSİN İSTANBUL’U GERİDE BIRAKTI

Sahibinden com alış satış fiyatları ekim kasım aylarında geçen yılların aynı aylarına kıyasla bütün şehir merkezlerinde artış gözlendi. Satılık daire fiyatlarında en süratli yükselişin gözlemlendiği iller, %250,45 ile Mersin, % 224,5’le Antalya, % 208,1’le İstanbul oldu. Ortalama satılık daire m2 rakamları İstanbul’da yirmi üç bin dört yüz TL, Ankara’da sekiz bin altıyüz yirmi sekiz TL ve İzmir’de on beş bin beşyüz elli TL oldu.

Kasımdan aralığa cari satılık daire fiyatlarındaki yükselişin bir çeyreklik enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan gerçek satış fiyatları ülke tamamında İstanbul’da ve İzmir’de daha çok yükseldi. Diğer taraftan , Ankara’daki konut fiyatlarındaki yüzde 4,7 aylık artış oranının yüzde yüzde 4,9 olan aylık enflasyondan az olması olması bu ildeki gerçek satış fiyatı bir nebze düşürdü.


Esila Emlak Kart 2
05302731122
Whatsapp
Konum
Call Now ButtonHemen Ara