Deprem Risk Belirleme Nasıl Olur

Deprem Risk Belirleme Nasıl Olur

Deprem Risk Belirleme Nasıl Olur . Ülkemiz son zamanların en büyük felaketlerinden Karaman maraş üstlü deprem ile uğraşmaktadır. Sayısını henüz net bilemediğimiz kayıpımız için tüm Türkiye ve çeşitli ülkeler yasta. Bölgeye yardımlarımızı esirgemediğimiz bu zor günlerde acı kayıplarımız için dua edip kalanlar içinde elimizden gelen yardımı ediyoruz Türkiye tek yürek olmuş vaziyette.

Hal böyleyken sözü senelerdir geçen Maramara depremine Türkiye hazır mı ? Deprem risk belirleme nasıl yapabiliriz bunları konuşacağız. Bu konuda öncellikle deprem risk haritalarından yardım almamız gerekiyor, ama ondan önce deprem nasıl oluyor, kısaca buna bakalım.

Deprem Nedir , Kısa Tanımı
Deprem, yer kabuğundaki tektonik levhaların kayması sonucu oluşan ve yerkürenin içinde bulunan malzemelerin sarsıntılarını ifade eden bir doğal afettir. Depremler, yer kabuğundaki stres faktörlerinin neden olduğu fay hatları üzerinde meydana gelir ve yerin titreşimine neden olur. Bu titreşim sismik dalgalar olarak adlandırılır ve yer yüzeyi üzerinde hareketlere neden olur. Depremler doğal ve insan kaynaklı olabilir ve çok farklı boyutlarda ve şiddetlere sahip olabilirler. Büyük depremler, yer yüzeyindeki hasarın yanı sıra can ve mal kaybına neden olabilir.

Fay Hattı Nedir ?
Fay hattı, yer kabuğunun kırılması sonucu oluşan ve kabuk parçalarının hareket ettiği çizgi veya alandır. Fay hatları, yer kabuğundaki tektonik levhaların kayması sonucu oluşur ve depremlere neden olabilir. Fay hattı üzerindeki tektonik levhalar birbirlerine göre hareket eder ve zaman içinde kabuk üzerindeki fiziksel deformasyona neden olurlar. Fay hatları yer kabuğunun yapısı ve kabuk üzerindeki stres faktörlerine göre değişiklik gösterir ve yerkürenin çeşitli bölgelerinde farklı boyutlarda ve özelliklere sahiptir.

image

Deprem risk haritası Nedir ?
Deprem risk haritası, bir bölgenin deprem tehlikesine ve olası zararlarının derecesine göre görsel olarak gösterilen bir haritadır. Bu haritalar, yapıların ve insanların güvenliğini koruyacak önlemlerin alınması ve deprem sonrası yapılacak yardım ve kurtarma çalışmalarının planlanması için çok önemlidir. Deprem risk haritaları, depremin büyüklüğü, yerleşim alanlarının yoğunluğu, yapıların durumu, deprem tehlikesi ve diğer faktörleri göz önünde bulundurularak oluşturulur. Üstteki görsel Türkiye fay hattı haritasıdır.

Deprem Risk Testi Aşamaları
1- Binanın bulunduğu zeminin etüdü hazırlanır.
2-Binanın yıllar içinde yıpranan hasar alan bölümleri tespiti yapılır.
3-Kolonlardan alınan beton örnekleri ile laboratuar da beton dayanıklılık testi yapılır.
4-Beton röntgen cihazı ile kolonların içerisinde demirlerin çap ve adet ölçümü yapılır.
5-Bilgisayar yardımı ile 3D proje çizilir ve deprem dayanıklılık testi yapılır.

Bu çalışmalar neticesinde binanızın depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Bu çalışmaları belediye ve çeşitli özel şirketler yapmaktadır.

Esila Emlak Kart 5
05302731122
Whatsapp
Konum
Hemen Ara