ARSA ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ARSA ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu yazımızda arsa alırken dikkat edilmesi gerkenleri ele alıcağız.
Cevaplayacağımız sorular şu şekilde.
Tarla nedir ? Arsa nedir ? Aralarındaki farklar nelerdir?
Ve en çok karıştırılan sorular imar nedir ifraz nedir ?

1.SORUMUZ TARLA NEDİR ?

Tarlanın kelime anlamıı şu şekilde açıklaya biliriz sınırları belirli toprak parçası.

Peki tarla hangi amaçlarla kullanılır ? İmarı varmıdır ?
Tarlalar uzun vadede yatırım aracı olarak kullanılabilen.Ve tarım için ekip biçebileceğimiz alanlara verdiğimiz bir isim. Peki tarlaya yapı yapabilirmiyiz?Şaşıracaksınız ama Evet tarlaya yapı yapabiliriz tabi bunun belli şartları var .İlk şartımız tarlamızın alanının 5000 m2 yi geçmiş olması.Sonrasında üzerine %5i kadar yapı yapabiliriz. Evet bu da % 5 imarı olur demek oluyor. Yani 5 dönümlük bir tarlamız var ise buna 250 metre bir yapı yapabiliriz.
Peki, tarla emlak vergisi ne kadar? 
Normal yörede: Arazi vergisinin oranı binde 1, Büyükşehirde: Arazi vergisinin oranı binde 2. Tarla için ödenecek vergi bedeli, taşınmazın değeri üzerinden yukarıdaki oranların hesaplanması ile bulunuyor

2.SORUMUZ ARSA NEDİR?

Arsa kısaca imarı olan ve üzerine ilçe belediyesinin belirlediği belli şartlar ile yapı yapılmasına izin verilen arazi türüdür.

İmarlı ifrazlı arsa üzerine inşşat yapabileceğimiz kesintileri yapılmış (yani ifrazlanmış). yapılara denir.Bu yapıların üzerine belediyenin belirlemiş olduğu oranlar ile inşşat yapabiliriz ve ruhsat alabiliriz .Örnek İstanbul Arnavutköyden gelsin 1.10 imarı olan 200 metre 4 kat izni olan bir arsamız var buna yapı yapmak istiyoruz. Peki bu arsamıza kaç metre inşşat yapabiliriz bu yazıda bu soruyu cevaplıyacağız.
Formül kısaca şöyle.
1.10*200 = 220 m2
220*1.3=236 m2 inşşat alanı elde ebeiliriz
Tabi bu hesapla yola cıkmak yanlış olur ortalama bir bilgi beldiye ile görüşülmeli detaylar için.

DOĞRU BİR YATIRIM ARACIMIDIR?
Evet imarlı ifrazlı bir arsa için doğru bir yatırım aracı diye biliriz gelişmekte olan bir ilçede .Kısa ve uzun vadede .Kısa vadede inşaat için uygun olduğu için müteahhit ile anlaşıp bina yaptırdıktan sonra daireleri satmak karlı olacaktır.

3.VE KAFA KARIŞTIRAN ESAS SORUMUZ İMAR NEDİR İFRAZ NEDİR ?
İmarı arasmıza belli oranda yapı yapabileceğimizi işaret eden belirleyici bir terimdir imar durumları değişkendir.0.10,0.17,0.35,0.50,0.65,0.95,1.10,1.50,2.10 gibi belediyelerin arsa üzerine verdiği yapı oranı iznini gösterir.
İfraz Tarlamızdan yada arsamızdan kesinti yapılma durumudur.Peki belediye bizden neden kesinti yapıyor bu durum normal ve yasal mı ?Bu sorunun cevabı evet normal ve yasal.Belediye tarlamızdan ve arsamızdan kesmiş olduğu payı yine bize hizmet amacı ile kullanır.Şu şekilde özetleyebiliriz; okul,cami,park,spor kompleksi,yol vs. …..


BU KONULAR VE DAHA FAZLASI İÇİN BİZİMLE İRTİBAT KURUNUZ

0543 717 61 91

0530 273 11 22

05302731122
Whatsapp
Konum
Hemen Ara